Головна » Цікава інформація » Природний потенціал

Природний потенціал

Україна має великі природні ресурси для розвитку відновлювальної і альтернативної енергетики. Практично по всій території України можливе комбіноване енергозабезпечення із відновлювальних джерел енергії, будь-яка ділянка може бути використана для розміщення об’єктів сонячної- та вітроенергетики, але їх ефективність буде різною.

При регенаративному енергозабезпеченні слід розуміти, що вітер і сонце заміщують один одного. Так вітряна погода більш типова для холодних місяців року, а сонячне випромінювання досягає максимуму влітку.

Для України перспективними є використання енергії вітру, сонця, малих річок, тваринництва і рослинності.

Енергія вітру

Розподіл вітрів формується географічними закономірностями: саме циркуляцією атмосфери, рельєфом території і шерехатістю поверхні. Ландшафтні умови впливають як на швидкість вітру, так і на його напрямок. Вирішальний вплив має ступінь відкритості місцевості.

Територія України є відкритою для руху арктичних повітряних мас в холодний період року (з листопада по березень ), коли спостерігають найбільші контрасти температури між холодним суходолом і відносно теплим океаном. Через це в зимовий період на більшій частині території України спостерігаються вітри, швидкість яких перевищує 5 м/с.

Весною і влітку арктичний вплив нівелюється і рух повітряних мас спадає, хоча мінімальні швидкості на висотах близько 16 м не є нижчими аніж 3 м/с.

Найбільша середньорічна швидкість вітру (6 м/с) спостерігається в південно-східних та південних районах степової зони України. В північно-західних районах зони Українського Полісся (зона змішаних лісів) середньорічні швидкості вітру досягфають 4—5 м/с.

Сонячна енергія

Україна має величезний потенціал сонячної енергії, з енергією випромінювання від 800 кВт·год/м² на рік в північних областях до 1450 кВт·год/м² на рік в Криму.

Тож середньорічне випромінювання сонячної енергії в Україні складає 1235 кВт·год/м² і є вищим ніж в Німеччині – 1000 кВт·год/м², чи Польщі– 1080 кВт·год/м² , що є дуже економічно привабливо для розвитку сонячної енергетики.

Гідроенергетичні ресурси

Понад 70% малих річок протікають у гірських областях Західної України (Львівській, Закарпатській, Івано-Франківській і Чернівецькій). Також в районі Подільської височини (Вінницька, Житомирська, Київська, Кіровоградська, Тернопільська, Хмельницька та Черкаська області) зосереджено 14,2% національного ресурсу для розвитку малої гідроенергетики.

Варто зазначити, що до буму атомної енергетики в 1970-80-их рр., в Україні було до 1800 малих гідроелектростанцій. На сьогодні основна маса з них повністю, або частково зруйнована. Із введенням зеленого тарифу старі гідростанції отримали шанс на відродження.